Trhové projekcie EFM 2023

Trhové projekcie EFM 2023
7. februára 2023

Il Boemo

Réžia: Petr Václav
CZ – IT – SK | 2022 | 130 min. | hraný

Život Josefa Myslivečka je príbehom o vzniku a rozpade kariéry. O človeku, ktorý si chce splniť sen a stať sa operným skladateľom. Odchádza do krajiny, kde opera prekvitá. Vďaka svojej húževnatosti, kúzlu osobnosti a osudovému šťastiu uspeje. Jeho sláva trvá iba 15 rokov. Bojuje s chorobou, ktorá je drahou daňou za prežité rozkoše. No aj v tých najhorších obdobiach svojho života skladá tú najlepšiu opernú hudbu, v ktorej dokáže s neuveriteľnou silou hovoriť o citoch a vášňach.

Projekcie:

17. február / 09.00 / CinemaxX 12

20. február / 09.30 / Virtual Cinema 14

Odchádzania

Réžia: Mira Erdevički
SK – GB – CZ | 2022 | 90 min. | dokumentárny

Film Odchádzania má troch protagonistov: Ondreja Olaha, Denisu Ganon a Petra Totáka. Reprezentujú generáciu rómskych detí, ktoré emigrovali do Spojeného kráľovstva v 90. rokoch a začiatkom nového milénia. V Anglicku sa im dostalo možností, ktoré im v rodnej krajine, na Slovensku a v Česku, boli odopreté, a vďaka tomu sú z nich dnes vzdelaní a sebavedomí Európania. Do života im však zasiahol brexit a celosvetová pandémia. Dôsledky sledujeme úplne zblízka, očami samotných protagonistov filmu.

Projekcie:

16. február / 10.30 / Virtual Cinema 3

19. február / 10.45 / Virtual Cinema 7

Slúžka

Réžia: Mariana Čengel Solčanská
SK – CZ | 115 min. | hraný

V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka (Dana Droppová) pracovať ako slúžka do vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína (Anna Geislerová), slúžka Líza (Vica Kerekes) či záhradník Štefan (Lukáš Pelč). Okrem nich však získava aj úhlavného nepriateľa – rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživosť sa však postupne premení na sympatie a medzi mladými ženami sa rozvinie romantický vzťah. To všetko v čase, keď ženy nemali ani volebné právo, nieto ešte právo na lásku podľa vlastného výberu. Podarí sa ich vzťahu prežiť alebo doplatí na vtedajšie normy a pravidlá?

Projekcie:

19. február / 09.00 / CinemaxX 1

20. február / 11.00 / Virtual Cinema 8

Svetlonoc

Réžia: Tereza Nvotová
SK – CZ | 105 min. | hraný

Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách, odkiaľ pred mnohými rokmi za nejasných okolností utiekla. Jej návrat vzbudzuje v miestnych podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch.

Projekcie:

19. február / 17.00 / CinemaxX 12

19. február / 18.15 / Virtual Cinema 10

Umelohmotné nebo

Réžia: Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó
HU – SK | 111 min. | animovaný

Do roku 2123 vymizne úrodná pôda z povrchu Zeme. Flóra aj fauna vyhynú. Tesne pred úplnou katastrofou, vedci vyvinú mimoriadne výživnú rastlinu, ktorá však dokáže rásť len v ľudskom tele. Obyvatelia Budapešti žijú odrezaní od zvyšku sveta. Obyvateľstvo je rozdelené na dve skupiny: tí čo jedia a tí z ktorých sa jedlo vypestuje.

Projekcie:

18. február / 14.00 / Virtual Cinema 15

19. február / 09.00 / CinemaxX 3

19. február / 12.00 / Virtual Cinema 17