TV obrazovky budú počas vianočných sviatkov patriť aj slovenským filmom a rozprávkam

TV obrazovky budú počas vianočných sviatkov patriť aj slovenským filmom a rozprávkam
16. decembra 2022
PDF

Klasické slovenské filmové rozprávky už tradične počas vianočných sviatkov zdobia televízne obrazovky a spríjemňujú atmosféru v nejednej domácnosti. Ani tento rok to nebude inak. Slovenské televízie počas Štedrého dňa ponúknu obľúbenú Perinbabu (1985) Juraja Jakubiska, filmy Plavčík a Vratko (1981) Martina Ťapáka a Kráľ Drozdia brada (1984) Miloslava Luthera. Vo vianočnom a novoročnom vysielaní sa objavia aj ďalšie filmové „poklady“ zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ).


TS / 16. december 2022

K najobľúbenejším slovenským titulom počas Vianoc patrí Jakubiskova Perinbaba. Rozprávka o starenke, ktorá sa starala o sneh a o Jakubovi, ktorý sa nebál smrti, zachytáva odvekú túžbu človeka po šťastí, porozumení a láske, snahu prekonať ťažkosti a zvíťaziť nad smrťou. Počas Štedrého dňa ju uvedie TV Markíza. Verejnoprávna RTVS na Jednotke uvedie v tento deň Lutherov film Kráľ Drozdia brada, rozprávkový príbeh o krásnej, ale pyšnej princeznej, ktorá kruto znevažuje každého uchádzača o jej ruku a trón. Svadba so žobrákom, obyčajný chudobný život, ťažká práca a láska však neposlušnú princeznú nakoniec naučia milovať aj odpúšťať. TV JOJ divákom ponúkne Ťapákovu rozprávku Plavčík a Vratko. Ide o filmovú adaptáciu rovnomennej rozprávky Pavla Dobšinského o chlapcovi, ktorý priplával po vode, o troch Vratkových zlatých vlasoch a o láske ku krásnej princeznej Julienke.

Počas vianočných sviatkov si diváci budú môcť pozrieť aj rozprávku Nebojsa (1988) Juliusa Matulu o odvážnom putovaní smelého drevorubača, ktorý na svojej ceste oslobodí zakliatu krajinu, oklame  zlého čarodejníka, prekoná nástrahy čiernej pani a oslobodí princeznú. Do programu ju zaradila TV Markíza, ktorá uvedie aj komédiu o partii záletných drevorubačov Nevera po slovensky (1980) Juraja Jakubiska. Film realisticky zachytáva obraz súdobého života na dedine a s humorom kritizuje pretvárku, pokrytectvo či mužskú pýchu.

Bohatý program zo zbierok SFÚ ponúkne verejnoprávna televízia na Jednotke v období Vianoc i krátko po Novom roku. Uvedie paródiu na frankensteinovské príbehy Pehavý Max a strašidlá (1987) Juraja Jakubiska aj rozprávku o dobrodružnom putovaní odvážneho princa a jeho verného sluhu za krásnou dievčinou Mahuliena zlatá panna (1986) Miloslava Luthera. Do programu zaradila tiež orientálnu rozprávku Dušana Rapoša Falošný princ (1984) o lenivom krajčírskom tovarišovi, ktorý neprávom vystupuje ako kráľovský syn, ďalej rozprávku Dušana Trančíka Sedem jednou ranou (1988) o šikovnom krajčírovi, ktorý jednou ranou zabil sedem múch a získal aj kráľovstvo a ruku princeznej, i rozprávku Stanislava Párnického Šípová Ruženka (1990) o princeznej, ktorá neušla svojmu osudu dlhého spánku. Koniec roka bude na RTVS patriť filmu Sebechlebskí hudci (1975) Jozefa Zachara, na Nový rok odvysiela dvojdielny film Jánošík I.-II. (1962, 1963) Paľa Bielika a v novoročnom období prinesie dramatický príbeh o chlapskej cti a odvahe Očovské pastorále (1973) Jozefa Zachara.

Slovenské filmy pravidelne počas roka uvádza aj televízia CS film zameraná výlučne na českú a slovenskú tvorbu. Vo vianočnom období odvysiela filmy Obyčajný špás (1989) Aloisa Ditricha, Blízke diaľavy (1979) Otakara Krivánka, Prípad pre obhajcu (1964) Martina Hollého a Šiesta veta (1986) Štefana Uhra.

Informácie o slovenských filmoch na portáli SK Cinema

YouTube kanál Slovenského filmového ústavu

FB stránka Slovenského filmového ústavu

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk