Prehliada Týždeň slovenského filmu už sedem rokov predstavuje tvorbu uplynulého roka. Jej aktuálny ročník uvedie viac ako dvadsať celovečerných hraných a dokumentárnych filmov a pásmo krátkych animovaných filmov, ktoré mali premiéru v kinách v minulom roku. Pripravený je aj bohatý sprievodný program s dôrazom na rozmanitosť a vitalitu slovenskej audiovízie. Z dôvodu pandémie sa Týždeň slovenského filmu už druhý rok presúva z jarného termínu na jesenný, uskutoční sa v dňoch od 29. novembra do 5. decembra v bratislavskom Kine Lumière.
TS / 15. novbember 2021
Prehliadka Týždeň slovenského filmu každoročne predstavuje filmy, ktoré mali v predchádzajúcom roku premiéru. V pandemickom roku 2020 sa k divákom dostávali zložito. „Vlani 10. marca museli kiná na Slovensku v súvislosti s nárastom ochorení na covid-19 a v záujme ochrany zdravia návštevníkov zatvoriť. Následná situácia viedla v kinodistribúcii k veľkému poklesu. Počet premiér domácich filmov klesol o 53 percent a do kín prišlo o 64 percent divákov menej ako v roku 2019. Kiná na Slovensku boli zatvorené 116 dní, čo predstavuje takmer tretinu roka a aj keď boli otvorené, čelili problémom s nedostatkom filmov, obmedzeniami kapacity a s obnovením dôvery divákov,” hovorí Miro Ulman programový dramaturg prehliadky. Týždeň slovenského filmu je teraz príležitosťou zrekapitulovať si tvorbu uplynulého roka, vidieť všetky filmy naraz, na jednom mieste a na veľkom plátne.
Prehliadka ponúkne vlaňajšie divácke hity Šarlatán (2020) Agnieszky Holland, Sviňa (2020) Marianny Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna, dokument V sieti (2020) Víta Klusáka a Barbory Chalupovej, oceňovanú snímku Služobníci (2020) Ivana Ostrochovského či dokumenty Raj na zemi (2019) Jara Vojteka, FREM (2019) Viery Čákanyovej a Salto je kráľ (2020) Pavla Barabáša. Medzi animovanými snímkami sa predstaví napríklad aj krátky animovaný film Sh_t Happens (2019), ktorý bol vlani uvedený na prestížnom festivale Sundance. V hlavnom programe sa celkovo premietne deväť dlhometrážnych hraných filmov, jedenásť dlhometrážnych dokumentárnych filmov a pásmo piatich krátkometrážnych titulov.
Podujatie v slovenskej premiére otvorí film Atlas vtákov (2021) Olma Omerza v hlavnej úlohe s populárnym českým hercom Miroslavom Donutilom. Omerzov nový film preniká do sveta moderných komunikačných technológií a poukazuje na to, ako vedia využiť naše slabé miesta, skomplikovať medziľudské vzťahy a rozvrátiť podnikanie v rodinnej firme. V predpremiére prehliadka uvedie rodinný animovaný film Myši patria do neba (2021) režisérskej dvojice Jan Bubeníček a Denisa Grimmová pre deti aj dospelých o priateľstve medzi malou myškou a veľkým lišiakom.
Bohatý je aj sprievodný program. V nadväznosti na zámer prehliadky – ako ho pomenúva Ulman – „zmapovať domácu filmovú tvorbu a zároveň vytvoriť priestor pre jej odbornú reflexiu a podnietiť dialóg medzi teoretikmi, tvorcami a divákmi,“ sa uskutočnia panely na tému hraných, dokumentárnych a animovaných filmov v uplynulom roku. Panel o slovenskej filmovej vede bude venovaný fillmologickému časopisu Kino-Ikon, ktorý tento rok oslavuje 25 rokov od svojho vychádzania.
Počas prehliadky sa uskutoční diskusia Audiovizuálna tvorba, distribúcia a ich podpora v čase pandémie, ktorej sa zúčastnia zástupcovia producentov, distribútorov, kinárov i Audiovizuálneho fondu. Pripravený je aj interdisciplinárny seminár venovaný slovenskému spisovateľovi Petrovi Pišťankovi a jeho dielam spracovaným do filmovej a divadelnej podoby. Súčasťou seminára bude krst DVD s filmami, ktoré vznikli podľa predlohy tohto výnimočného autora 90. rokov. Počas podujatia sa bude krstiť aj DVD s kultovým filmom režiséra Štefana Semjana Na krásnom modrom Dunaji (1994) pri príležitosti špeciálnej projekcie aktuálne nakrúteného filmu o tomto filme od Juraja Johanidesa, jedného z predstaviteľov filmu. Súčasťou sprievodného programu sú tiež krsty publikácií, výstava aj Filmový kabinet deťom.
Na pôde Týždňa slovenského filmu budú udelené Cena Petra Mihálika za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy, Cena Pavla Branka za sústavný a hodnotný prínos v oblasti slovenskej filmovej kritiky a publicistiky a Cena Orbis Pictus za významný publikačný či editorský počin v oblasti slovenskej filmovej vedy. Novinkou aktuálneho ročníka je divácke hlasovanie o najlepší film roku 2020. Diváci budú môcť svoj hlas odovzdať jednému filmu formulára zverejneného na stránke podujatia alebo v priestoroch Kina Lumière. Divácke hlasovanie bude prebiehať od 15. novembra do 5. decembra. Jeden vyžrebovaný divák získa darčekovú kartu Lumierka, nástenný Filmový kalendár Martin Šulík na rok 2022 s autogramom režiséra a výber z edičných produktov SFÚ.
Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenský filmový ústav, partnermi podujatia sú Kino Lumière, Audiovizuálny fond, Stredoeurópsky dom fotografie, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Asociácia slovenských filmových klubov, Febiofest Industry, DAFilms a Bratislavské kultúrne informačné stredisko. Podujatie sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Upozornenie: Vstup do prevádzky Kina Lumière je povolený len plne zaočkovaným osobám.
Viac informácií o prehliadke Týždeň slovenského filmu nájdete na:
Týždeň slovenského filmu (tyzdenfilmu.sk)
FB stránka Týždeň slovenského filmu
kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk