Týždeň slovenského filmu predstaví tvorbu uplynulého roka, svoj film si vyberú aj diváci
22. novembra 2021
PDF

Prehliada Týždeň slovenského filmu už sedem rokov predstavuje tvorbu uplynulého roka. Jej aktuálny ročník uvedie viac ako dvadsať celovečerných hraných a dokumentárnych filmov a pásmo krátkych animovaných filmov, ktoré mali premiéru v kinách v minulom roku. Pripravený je aj bohatý sprievodný program s dôrazom na rozmanitosť a vitalitu slovenskej audiovízie. Z dôvodu pandémie sa Týždeň slovenského filmu už druhý rok presúva z jarného termínu na jesenný, uskutoční sa v dňoch od 29. novembra do 5. decembra v bratislavskom Kine Lumière.


TS / 15. novbember 2021

Prehliadka Týždeň slovenského filmu každoročne predstavuje filmy, ktoré mali v predchádzajúcom roku premiéru. V pandemickom roku 2020 sa k divákom dostávali zložito. „Vlani 10. marca museli kiná na Slovensku v súvislosti s nárastom ochorení na covid-19 a v záujme ochrany zdravia návštevníkov zatvoriť. Následná situácia viedla v kinodistribúcii k veľkému poklesu. Počet premiér domácich filmov klesol o 53 percent a do kín prišlo o 64 percent divákov menej ako v roku 2019. Kiná na Slovensku boli zatvorené 116 dní, čo predstavuje takmer tretinu roka a aj keď boli otvorené, čelili problémom s nedostatkom filmov, obmedzeniami kapacity a s obnovením dôvery divákov,” hovorí Miro Ulman programový dramaturg prehliadky. Týždeň slovenského filmu je teraz príležitosťou zrekapitulovať si tvorbu uplynulého roka, vidieť všetky filmy naraz, na jednom mieste a na veľkom plátne.

Prehliadka ponúkne vlaňajšie divácke hity Šarlatán (2020) Agnieszky Holland, Sviňa (2020) Marianny Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna, dokument V sieti (2020) Víta Klusáka a Barbory Chalupovej, oceňovanú snímku Služobníci (2020) Ivana Ostrochovského či dokumenty Raj na zemi (2019) Jara Vojteka, FREM (2019) Viery Čákanyovej a Salto je kráľ (2020) Pavla Barabáša. Medzi animovanými snímkami sa predstaví napríklad aj krátky animovaný film Sh_t Happens (2019), ktorý bol vlani uvedený na prestížnom festivale Sundance. V hlavnom programe sa celkovo premietne deväť dlhometrážnych hraných filmov, jedenásť dlhometrážnych dokumentárnych filmov a pásmo piatich krátkometrážnych titulov.

Podujatie v slovenskej premiére otvorí film Atlas vtákov (2021) Olma Omerza v hlavnej úlohe s populárnym českým hercom Miroslavom Donutilom. Omerzov nový film preniká do sveta moderných komunikačných technológií a poukazuje na to, ako vedia využiť naše slabé miesta, skomplikovať medziľudské vzťahy a rozvrátiť podnikanie v rodinnej firme. V predpremiére prehliadka uvedie rodinný animovaný film Myši patria do neba (2021) režisérskej dvojice Jan Bubeníček a Denisa Grimmová pre deti aj dospelých o priateľstve medzi malou myškou a veľkým lišiakom.

Bohatý je aj sprievodný program. V nadväznosti na zámer prehliadky – ako ho pomenúva Ulman –  „zmapovať domácu