James Bond je filmová postava zo série kníh Iana Fleminga. Zo posledné polstoročie sa z neho stal kultúrny fenomén, ktorý je možné skúmať z viacerých pohľadov. V súvislosti s nedávnou premiérou poslednej bondovky Nie je čas zomrieť (2020) sa v Kine Lumière uskutoční prednáška nazvaná Bondova cesta do hlbín noci českého filozofa Josefa Fulku, ktorý sa problematike agenta 007 venuje s rôznou intenzitou už tridsať rokov. Prednáška sa uskutoční v utorok 26. októbra o 18.00 hod. v Kine Lumière a vstup na ňu je voľný.
TS / 20. október 2021
James Bond v novej bondovke, ktorú nakrútil Cary Joji Fukunaga, aktuálne skončil aktívnu službu a užíva si zaslúžený oddych na Jamajke. Pokoj ale nemá dlhé trvanie, pretože na scéne sa objaví jeho starý priateľ zo CIA a požiada ho o pomoc. Misia na záchranu uneseného vedca sa ukáže byť oveľa zradnejšou, ako spočiatku vyzerala. Bond sa počas nej dostane na stopu nevyspytateľného zločinca, ktorý disponuje nebezpečnou a veľmi ničivou novou technológiou. Ako sa s novu úlohou Bond v podaní Daniela Craiga vyrovná, vidia diváci vo filme. Ako sa filmový Bond naprieč históriou vyvíjal, zodpovie vo svojej prednáške filozof Josef Fulka.
„Každý Bond bol iný. Od klasickej podoby, ktorú tejto postave dal Connery, cez moorovskú lascívnosť, Daltona a Brosnana, až po súčasné craigovské experimentovanie s psychológiou, možno aj psychoanalýzou. Otázka znie, nakoľko je v poslednej dobe ešte Bondom, ale to je, samozrejme, vec názoru. Asi sa nedá povedať, že Bond sa posunul odniekiaľ niekam – tá postava sa jednoducho premieňala, a to často veľmi pozoruhodným spôsobom,“ hovorí Josef Fulka. Jeho prednáška sa primárne bude zaoberať psychologizáciou Jamesa Bonda, ktorú v bondovkách nachádzame už veľa rokov, ale masívne sa s ňou stretávame až od tzv. craigoviek. Posledná bondovka je vyvrcholením tejto tendencie a Fulka sa pýta, či je to dobre alebo zle a ako sa bondovka znáša s melodramatickým žánrom. Ťažisko prednášky bude v novších tendenciách bondovskej série aj s exkurzom do histórie, jeho rozprávanie bude spojené aj s ukážkami z filmov.
Doc. Mgr. Josef Fulka, PhD. vyštudoval filozofiu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity (UK) v Prahe. Prekladá z francúzštiny, hlavne štrukturalistov a postštrukturalistov. Pôsobí ako docent na Fakulte humanitných štúdií UK v Prahe a na Oddelení súčasnej kontinentálnej filozofie Filozofického ústavu Akadémie vied ČR. Zaoberá sa filozofiou 18. a 20. storočia, literárnou teóriou, teóriou psychoanalýzy a lingvistikou znakových jazykov. Dlhodobo sa venuje aj problematike Jamesa Bonda.
„Na bondovkách je zrejme najúžasnejšie to, ako dlho táto séria dokázala balansovať medzi určitými osvedčenými postupmi a inováciami, v poslednej dobe sa ale ten žáner začína trocha vyčerpávať. No možno sa mýlim, možno príde zasa niečo nové,“ zamýšľa sa Fulka. Na otázku, ktorú z doterajších dvadsiatich piatich bondoviek považuje za najlepšiu, nemá jasnú odpoveď: „Na to sa veľmi ťažko odpovedá, záleží aj na tom, v akom duševnom rozpoložení sa človek nachádza. Určite by som ale spomenul Zlaté oko (1995), Srdečné pozdravy z Ruska (1963), z craigovskej éry Skyfall (2012) a podľa mňa jednu veľmi podhodnotenú bondovku s Rogerom Moorom Len pre tvoje oči (1981). Určite som však na niečo zabudol.“
Zatiaľ posledná zo série bondoviek Nie je čas zomrieť vstúpila do slovenských kín 30. septembra 2021 a so 40 163 divákmi zaznamenala druhý najväčší slovenský premiérový víkend počas pandémie. Tesne ju prekonal až minulý týždeň film Venom 2: Carnage prichádza so 42 128 divákmi. Po prednáške Josefa Fulku Bondova cesta do hlbín noci v Kine Lumière sa uskutoční projekcia filmu Nie je čas zomrieť o 19.20 hod. Vstup do prevádzky Kina Lumière je povolený len plne zaočkovaným osobám.
Viac informácií o prednáške Josef Fulka: Bondova cesta do hlbín noci
Viac informácií o projekcii filmu Nie je čas zomrieť
kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk