Vera Lacková v programe Producers Network

Vera Lacková v programe Producers Network
12. mája 2024

Režisérka a producentka Vera Lacková (zakladateľka spoločnosti Media Voice) sa dlhodobo venuje aktuálnym etnickým a politickým témam z vnútra rómskej komunity. Jej debutový film Ako som sa stala partizánkou vychádza z príbehu jej pradeda Jána Lacka a pátra po zabudnutých osudoch rómskych partizánov. Mal premiéru na filmovom festivale goEast vo Wiesbadene v roku 2021, kde získal jednu z hlavných cien – Cultural Diversity Award. Režisérka aktuálne pripravuje svoj druhý celovečerný film Čaruj, s ktorým sa zúčastní aj trhu Marché du Film v Cannes v rámci programu Producers Network s cieľom nadviazať kontakty pre budúce spolupráce. Jej účasť podporil Európsky rómsky inštitút pre umenie a kultúru (ERIAC)

V dokumentárnom film Čaruj sa Vera Lacková vydá na hravú cestu, aby odhalila a zrušila starodávnu kliatbu, pretože jej rodina verí, že bola prekliata ich zlomyseľným predkom. Rozhodne sa preto nájsť ozajstnú rómsku čarodejnicu, ktorá by kliatbu dokázala zlomiť. Avšak dozvedá sa, že kliatba, ktorá vysvetľuje mnohé krivdy a súženia jej rodiny, má hlbší pôvod. Zisťuje, že z pokolenia na pokolenie sa u nich prenáša medzigeneračná trauma z rómskeho holokaustu a Vera chce zistiť, či by kúzla predsa len nepomohli. Film sa momentálne nachádza v štádiu vývoja a jeho dokončenie je plánované v roku 2026. 

Vera Lacková sa v Cannes zúčastní panelovej diskusie Roma in Film, ktorú organizuje ERIAC vo štvrtok, 16. mája o 14.00 hod v Palais Stage. Diskusia bude riešiť problémy stereotypov v mediálnom zobrazovaní najväčšej európskej menšiny a taktiež sa zaoberať zodpovednosťou filmového priemyslu ako celku. Jej cieľom je podnietiť štrukturálne zmeny a stimuly na boj proti škodlivým naratívom. 

Vera Lacková sa v roku 2019 zúčastnila IDFA Academy. Je držiteľkou národnej filmovej ceny IGRIC 2022 za filmovú a televíznu tvorbu. Zúčastnila sa exkluzívneho medzinárodného programu pre filmárky CIRCLE Women Doc Accelerator 2022 a absolvovala EFM Doc Toolbox 2022, Ex Oriente 2023, ProPro women producers program 2023. Minulý rok sa stala členkou Európskej filmovej akadémie.