Wanda Adamík Hrycová je Producer on the Move

Wanda Adamík Hrycová je Producer on the Move
12. mája 2024

Program Producers on the Move je platforma, ktorá na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes poskytuje 20 nádejným začínajúcim európskym producentom a producentkám z 20 európskych krajín príležitosť vybudovať a rozšíriť svoju medzinárodnú sieť. Účastníci sa stretnú s potenciálnymi koprodukčnými partnermi a predajnými spoločnosťami na osobných stretnutiach a zúčastnia sa prezentácie projektov, prípadových štúdií, spoločenských podujatí a komplexnej propagačnej kampane.

Wanda Adamík Hrycová je producentka vo Wandal Production a Alluvium Production. Predtým pôsobila ako generálna riaditeľka Media Pro Entertainment Group Slovakia a je tiež bývalou prezidentkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Medzi Wandine úspešné projekty patria aj Bebjakov kriminálny triler Čiara (2017) alebo komédia Zuzany Mariankovej Známi neznámi (2021).

Máš nejaké konkrétne očakávania od účasti v programe Producers on the Move?
Moja účasť v tomto skvelom programe prichádza v perfektnom načasovaní. Práve sme dokončili prácu na scenári druhého celovečerného filmu afgansko-slovenskej režisérky Sahray Karimi Let z Kábulu (jej debut Hava, Maryam, Aeysha mal premiéru v roku 2019 na filmovom festivale v Benátkach). Tento scenár, ktorý napísala spolu s úžasným belgickým spisovateľom Kevinom Meulom, je založený na skutočných udalostiach – námetom je záchranná misia, ktorú Sahraa zažila počas pádu Kábulu v roku 2021. Teraz sme pripravení začať s financovaním a neviem si pre štart predstaviť lepšie miesto ako Cannes.

Tvoj ďalší film Vlny je momentálne v postprodukcii. Okrem Letu z Kábulu máš v štádiu vývoja aj film S ľadom v srdci.
Ako sú tieto projekty na tom?
Vlny budú mať premiéru toto leto a ja sa z filmu nesmierne teším. Je to dojímavá politická dráma založená na skutočných udalostiach a hovorí o tom, čo sa stane ľuďom, keď sa zatvoria slobodné nezávislé médiá a umlčia sa novinári.
Čo sa týka S ľadom v srdci, rozhodli sme sa projekt pretaviť do televíznej minisérie. Som veľmi rada, že pokračujem v spolupráci s Českou televíziou a budem hľadať ďalších koproducentov, takže Cannes prichádza pre mňa skutočne v ten najlepší čas.

Ktorý, si myslíš, bude najzaujímavejší pre zahraničné publikum?
Dúfam, že si všetky nájdu svoje publikum aj mimo Slovenska a Čiech, ale myslím si, že z týchto troch bude pre svetové publikum najpríťažlivejší asi Let z Kábulu. Všetci si pamätáme tie strašné zábery Afgancov, ktorí vypadávali z lietadiel, keď sa pokúšali uniknúť Talibanu. Myslím si, že je nutné vypovedať každý dôležitý príbeh a je skvelé, že máme na to veľmi jedinečný a autentický hlas Sahry Karimi.

Akým najväčším výzvam si musela v poslednej dobe ako producentka čeliť?
Covidové následky – nízka návštevnosť kín, ruská vojenská invázia na Ukrajine, ktorá má v regióne obrovské vedľajšie dopady – vysoké ceny energií a inflácia, ktorá zdvihla ceny o 30 %, neustály nedostatok peňazí a zvyšujúci sa počet žiadateľov a konkurenčných projektov vo fonde. Mám pokračovať?

Web: https://www.efp-online.com/programs/producers-on-the-move