Zlatá kolekcia slovenských rozprávok prináša na DVD štvoricu divácky obľúbených filmov

Zlatá kolekcia slovenských rozprávok prináša na DVD štvoricu divácky obľúbených filmov
9. novembra 2021
PDF

Zlatá kolekcia slovenských rozprávok je súbor štyroch DVD nosičov so slovenskými rozprávkovými filmami, ktoré vznikli v 80. rokoch minulého storočia. Obsahuje filmy Plavčík a Vratko (1981), Popolvár najväčší na svete (1982), Nebojsa (1988) a Sedem jednou ranou (1988), ku ktorým sa veľkí i menší diváci dodnes radi vracajú. Vďaka vydavateľskému počinu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) prežívajú svoju renesanciu.


TS / 9. novbember 2021

Obdobie 80. rokov minulého storočia v slovenskej kinematografii možno nazvať desaťročím rozprávok.  V tomto čase sa nakrútilo až dvanásť rozmanitých rozprávkových titulov, ktoré si k divákom ľahko našli cestu. Medzi prvé rozprávky tohto obdobia patrili filmy režiséra Martina Ťapáka Plavčík a VratkoPopolvár najväčší na svete. Prvá z nich rozpráva o chlapcovi, ktorý priplával po vode, o troch Vratkových zlatých vlasoch a o láske ku krásnej princeznej Julienke. V tejto adaptácii rovnomennej rozprávky Pavla Dobšinského si zahrali Štefan Skrúcaný a Marek Ťapák. Ťapák sa v hlavnej úlohe objavil aj v rozprávke o rytierskej cti, potrestanom zle a nežnej láske Popolvár najväčší na svete. Príbeh troch kráľovských bratov, ktorí mali dokázať svoje schopnosti v boji s prebudeným kráľom podsvetia Zemetrasom Veličizným a vyslobodiť z jeho zajatia princeznú Láskykvet, vznikol na motívy slovenskej ľudovej rozprávky.

V kolekcii sú aj rozprávky z neskoršieho obdobia 80. rokov. Film Nebojsa o odvážnom putovaní smelého drevorubača Ondreja vznikol tiež na motívy ľudových rozprávok. V hereckom podaní Janka Kronera ml. na svojej ceste oslobodí zakliatu krajinu, preľstí zlého čarodejníka, prekoná nástrahy čiernej pani a oslobodí krásnu princeznú. Rozprávka Júliusa Matulu hovorí o prekonávaní prekážok, ktoré vedie do vytúženého cieľa. Štvrtým v kolekcii je rozprávkový film Dušana Trančíka Sedem jednou ranou s Miroslavom Nogom v hlavnej úlohe. Komediálna rozprávka o šikovnom krajčírovi, ktorý nielen jednou ranou zabil sedem múch, premohol nebezpečného diviaka, jednorožca a dvoch obrov, ale aj získal kráľovstvo a ruku princeznej, je adaptáciou rozprávky Jacoba a Wilhelma Grimmovcov O smelom krajčírikovi.

DVD majú slovenské, anglické a slovenské titulky pre nepočujúcich, obsahujú profily režisérov Martina Ťapáka, Dušana Trančíka a Júliusa Matulu. Kolekcia je v predaji za 16,10 eur v predajni SFÚ Klapka.sk na Grösslingovej ul. 43 v Bratislave a na jej internetovej stránke klapka.sk, zakúpiť si ju je možné aj vo vybraných slovenských kníhkupectvách,. Zlatá kolekcia slovenských rozprávok je voľným pokračovaním úspešnej kolekcie piatich rozprávok, ktorú vydal SFÚ na DVD v roku 2011. Tento súbor tvorili tituly Perinbaba (1985) a Pehavý Max a strašidlá (1987) Juraja Jakubiska, Kráľ Drozdia brada (1984) a Mahuliena zlatá panna (1986) Miloslava Luthera a Soľ nad zlato (1982) Martina Hollého. DVD kolekcia sa pre veľký záujem rýchlo vypredala.

V roku 2021 Slovenský filmový ústav vydal na DVD nosiči aj divácky obľúbený film Martina Ťapáka Pacho, hybský zbojník (1975) a na DVD a blu-ray nosiči drámu Noční jazdci (1981) Martina Hollého. V knižnej oblasti vyšla monografia Filmové svety Miroslava Luthera od Petra Michaloviča a Petra Dubeckého, publikácia Jánošík a 100 rokov slovenskej filmovej kultúry s príspevkami viacerých autorov, zborník Slovenský film v roku 2019 a najnovšie publikácia Zmena bez zmeny. Podoby slovenskej televíznej hranej tvorby 1990 – 1993 Jany Dudkovej, ktorá sa systematicky venuje vývoju ponovembrovej televíznej tvorby na Slovensku.

Všetky novinky budú počas mesiaca december v predaji za zvýhodnené „vianočné“ ceny v predajni Klapka.sk, na jej internetovej stránke, tiež počas Vianočného filmového bazára v Kine Lumière od 6. do 12. decembra a na vianočnom trhu Salónka v Starej tržnici v Bratislave v dňoch od 15. do 17. decembra a od 19. do 21. decembra.

Vydanie 4DVD Zlatá kolekcia slovenských rozprávok finančne podporil Audiovizuálny fond.

Zlatá kolekcia slovenských rozprávok II

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk