Košický festival Art Film s viacerými premiérami slovenských filmov i s klasikami

Košický festival Art Film s viacerými premiérami slovenských filmov i s klasikami
17. júna 2024

Slovenská kinematografia má na medzinárodnom filmovom festivale Art Film v Košiciach už tradične bohaté zastúpenie. Šesť slovenských filmov sa bude uchádzať o ceny v súťažných sekciách, festival si pripomenie sté výročia viacerých slovenských tvorcov a hostiť bude taktiež krst novej knihy Petry Hanákovej s názvom Máme svoj film! Slovenská filmová kultúra a propaganda 1939 – 1945. Jubilejný 30. ročník Art Filmu sa uskutoční od 21. do 28. júna.

Svetovú premiéru bude mať v Košiciach nový film Györgyho Kristófa Zenit (na obrázku), ktorý vznikol v produkcii Dynamo Productions. Dystopická tanečná dráma o dynamike moci, ktorá formovala politické prostredie v posledných dekádach nielen v strednej Európe, bola vybraná do Medzinárodnej súťaže hraných filmov.

Do novej Medzinárodnej súťaže filmov zo strednej a východnej Európy boli zaradené hneď tri slovenské filmy. Svoje prvé uvedenie bude mať na festivale dokumentárny film Akvabely z Prandorfa režiséra Pala Korca a produkčnej spoločnosti FilmWorx. Film sleduje päť žien z dedinky Devičany pri Banskej Štiavnici, ktoré sa začali otužovať v neďalekom tajchu a búriť sa voči rodovým stereotypom. Po úspešnej premiére na Berlinale sa slovenskému publiku po prvýkrát predstaví film Redakcia (r. Roman Bondarčuk, koprod. Silverart) a slovenskú premiéru bude mať tiež film Pokiaľ ja žijem (r. Roman Ďuriš, prod. Bright Sight Pictures), ktorý už mohli vidieť diváci na Dok.fest München a Docs Against Gravity vo Varšave.

Vo výbere Medzinárodnej súťaže krátkych filmov sa nachádza medzinárodne úspešný film slovenského dokumentaristu žijúceho v Kanade Petra Hoštáka s názov Zima a tma o ťažbe a zvážaní dreva na strednom Slovensku. Druhým dielom v súťaži je experimentálny film o hraniciach medzi analógovým a digitálnym svetom autora Clauda Johanna Čierneho s názvom Beyond Anachronism: Eons of the Binary (Film).

V nesúťažnej Slovenskej sezóne nájdeme ďalších sedem nových slovenských filmov, medzi nimi celovečerný dokument Návraty k Obrazom starého sveta o tvorbe Dušana Hanáka s dôrazom na jeho slávny film zo začiatku 70. rokov. Dokument vznikol v produkcii Slovenského filmového ústavu a jeho režisérom je Róbert Šulák. Ďalšími filmami v sekcii sú Kálmánov deň (r. Szabolcs Hajdu, koprod. MPhilms), Nočný pokoj (r. Michal Hogenauer, koprod. Silverart), Olympijský medzičas (r. Haruna Honcoop, koprod. VIRUSfilm), Už ťa nemám rád (r. Zdeněk Jiráský, koprod. ARINA), Via Slovakia (r. Víťazoslav Chrappa, prod. FilmWorx) a Villa Lucia – režisérsky zostrih (r. Michal Kollár, prod. KFS Production). Nielen detské publikum sa môže tešiť na úspešný animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Filip Pošivač, prod. nutprodukcia), zatiaľ čo film Stopy – Boje v Banskej Štiavnici (r. Peter Gašparík, prod. PEGART) sa predstaví v sekcii Panoráma.

Bohaté zastúpenie budú mať na Art Filme aj klasické filmy. Festival si pripomenie storočnicu hneď piatich významných osobností slovenskej kinematografie v sekcii Výročia so SFÚ. Jednu z kľúčových postáv slovenskej animácie Vlastimila Herolda môže publikum spoznať prostredníctvom jeho šiestich krátkych filmov: Jablko poznania (1955), Sobotienka ide (1972), Varila myšička kašičku (1974), Vynálezca (1983), Kúzelník a kvetinárka (1986) a Čudný vták (1987). Z bohatej tvorby dokumentaristu Vlada Kubenka festival vybral päť filmov: Hr. Peklo, Moderní indickí maliari (oba 1967), Kalište (1973), Vystrúhať znovu dreveného koníka detstva (1973) a Jozef Kostka (1987).

Pred sto rokmi sa narodil aj režisér Stanislav Barabáš, festival uvedie jeho celovečerný hraný debut Pieseň o sivom holubovi (1961). Herca Jozefa Kronera si Art Film pripomenie filmom Čert nespí (1956) režisérov Petra Solana a Františka Žáčka, v ktorom stvárnil hneď štyri postavy, zatiaľ čo herca Ladislava Chudíka priblíži skrz ikonickú postavu Vlada Dabača vo filme Kapitán Dabač (1959) Paľa Bielika. Obaja herci sa objavili vo filme Polnočná omša (1962) režiséra Jiřího Krejčíka, ktorý festival uvádza aj pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania.

V Košiciach sa uskutoční taktiež prezentácia novej publikácie filmovej historičky Petry Hanákovej Máme svoj film! Slovenská filmová kultúra a propaganda 1939 – 1945, ktorý vydal Slovenský filmový ústav. Pri tejto príležitosti sa budú premietať tri krátke filmy tohto obdobia: Trvalé svetlá (1940) Ivana J. Kovačeviča, V bielom raji (1943) Eugena Mateičku a Na ostrove kormoránov (1944/1946) Paľa Bielika.

Slovenskú filmovú účasť na Art Filme uzatvára Suzanne (1996) režiséra Dušana Rapoša, ktorý sa bude premietať pri príležitosti udelenia ceny Hercova misia Marošovi Kramárovi.