Retrospektíva filmov Dušana Hanáka v Kalkate

Retrospektíva filmov Dušana Hanáka v Kalkate
7. novembra 2019

Na jubilejnom 25. Medzinárodnom filmovom festivale v Kalkate (8. – 15. 11. 2019) sa za osobnej účasti Dušana Hanáka premietne jeho päť celovečerných filmov. Režisér bude zároveň čestným predsedom poroty medzinárodnej súťažnej sekcie hraných filmov.

Retrospektíva tvorby Dušana Hanáka uvedie na festivale v indickej Kalkate päť celovečerných filmov: psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322 (1969), oceňovaný a medzinárodne najčastejšie uvádzaný dokument zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Obrazy starého sveta (1972), tragikomédia Ružové sny (1976) o dedinskom poštárovi Jakubovi a cigánke Jolanke, emotívna výpoveď o ľuďoch z periférie Ja milujem, ty miluješ (1980) a dokumentárny film o vzťahu jednotlivca a moci v období vlády totalitného politického režimu Papierové hlavy (1995), ktorý vypovedá o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v rokoch 1945 – 1989.

Dušan Hanák sa retrospektívy osobne zúčastní, zároveň bude čestným predsedom poroty 4. medzinárodnej súťažnej sekcie hraných filmov nazvanej Inovácie v pohyblivých obrazoch. V tejto sekcii sa o cenu bude uchádzať aj koprodukčný slovenský film Pomaľované vtáča Václava Marhoula.

Festivalu sa zúčastní aj Vanda Vacvalová z obchodného oddelenia Slovenského filmového ústavu.

Zdroj: Tlačová správa SFÚ (4. 11. 2019)

Web: http://kiff.in/