Slovenské filmy na 25. ročníku Febiofestu

Slovenské filmy na 25. ročníku Febiofestu
12. marca 2018

Už o pár dní sa uskutoční 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest (15. – 29. 3. 2018). Putovný festival už tradične začína v Bratislave a presunie sa aj do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Popradu, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy.

V Strede Európy je súťažná sekcia zameraná na krátke filmy krajín V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) a Rakúska. Slovenská tvorba je v súťaži zastúpená piatimi krátkymi filmami. Z hraných sa predstaví Krátky film o pomáhaní (r. Alexandra Gojdičová), Idiot (r. Martina Buchelová) a I want to Believe (r. Matúš Ryšan). O cenu zabojuje tiež animovaná snímka Márii Kralovič Fifi Fatale a dokument Lucii Kašovej 43 rokov bratislavského metra.

Najnovšie slovenské filmy a televízne filmové projekty prinesie sekcia s názvom Slovenská filmová krajina. Filmy budú uvádzané za účasti tvorcov. Po svetovej premiére na MFF Rotterdam sa na Slovensku prvýkrát predstavia dva slovenské koprodukčné filmy: Hmyz (r. Jan Švankmajer) a Kvetinárstvo (r. Ruben Desiere). Medzi uvedené filmy patrí aj Sloboda (r. Jan Speckenbach), ktorý sa po svetovej premiére na MFF Locarno dostáva aj na slovenské plátna kín. Slovenská filmová krajina uvedie taktiež dokumentárne filmy Budujeme Slovensko: Zimný prístav (r. Bibiana Beňová), Inde (r. Juraj Nvota, Marian Urban), Jmenuji se Hladový Bizon (r. Pavel Jurda), Svetlé miesto (r. Dušan Trančík) a Válek (r. Patrik Lančarič). Súčasťou sekcie je aj film Cigán (r. Martin Šulík), ktorého projekcia bude spojená s úvodom a diskusiou s filmovým architektom Františkom Liptákom.

Febiofest prináša aj tento ročník pásmo experimentálnych filmov Iné vízie (SK), ktoré je zaradené v sekcii Bez limitov, teda medzi dielami s inovatívnym prístupom k narácii a vizuálnemu spracovaniu. Vo výbere 8 videí zostavenom filmovou teoretičkou Evou Filovou sa nachádzajú poeticko-meditatívne úvahy, priestorové interakcie a intervencie či jednoduché a hravé videá.

Sekcia Zrkadlo minulosti uvedie druhý celovečerný animovaný film Viktora Kubala Krvavá pani. Projekcia bude sprevádzaná živou hudbou v podaní trojice hudobníkov vystupujúcich pod menom Talent Transport – Vladislava „Slnka“ Šarišského, Mariána Slávku a Filipa Hittricha. Vďaka výberu mladých hercov Noëla Czuczora a Dominiky Morávkovej sa na festivale predstaví aj film Dušana Hanáka Ružové sny v obľúbenej diváckej sekcii Klubový jukebox.

Interaktívny vzdelávací projekt ASFK Filmový kabinet deťom predstaví počas Febiofestu po prvýkrát 4 diely animovaného seriálu Tresky plesky (r. Veronika Kocourková) a spoločný projekt VŠMU a SFÚ Obrazy (proti) extrémizmu. Hlavným zámerom projektu je posilnenie historického povedomia študentov, scitlivenie ich vnímania a porozumenia reprezentácií závažných spoločenských tém a podôb extrémizmu. Filmové pásmo pozostáva z krátkych dokumentárnych filmov: Upre Roma (r. Dmitrij Plichta), O Soni a jej rodine (r. Daniela Rusnoková), Sú osobne zodpovední za zločiny proti ľudskosti (r. Ján Kadár) a animovanej snímky Stolár (r. Michal Toporcer).

Súčasťou sprievodného programu Febiofestu bude krst knihy Martina Palúcha Cenzúra a dokumentárny film po roku 1989, ktorá vznikla v spolupráci so SFÚ. Publikácia sa venuje formám a prejavom cenzúrnych zásahov, ktoré sa objavili na Slovensku po roku 1989 v súvislosti s autorským dokumentárnym filmom.
V utorok 20. marca bude Kino Lumière hostiť Večer Kino-Ikonu, filmologického časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze, ktorého spoluvydavateľom je SFÚ, za účasti priateľov a redakčnej rady časopisu. Pri tejto príležitosti festival v sekcii Kino Ikon+ predstaví unikátnu tvorbu francúzskeho režiséra, scenáristu, kameramana, strihača a antropológa Jeana Roucha.

Web: https://febiofest.sk/

Súvisiace správy:
Slovenské filmy na 24. Febiofest 2017
Slovenské filmy na 23. Febiofest 2016
Slovenské filmy na 22. Febiofest 2015
Slovenské filmy na 21. Febiofest 2014