The Sailor sa plaví na festival Hot Docs

The Sailor sa plaví na festival Hot Docs
21. apríla 2021

Prestížny festival dokumentárnych filmov Hot Docs (29. 4. – 6. 5. 2021) predstaví vo svetovej premiére celovečerný debut Lucie Kašovej The Sailor v rámci sekcie World Showcase.

Dokumentárny film The Sailor sleduje námorníka Paula Johnsona, ktorý celý svoj život strávil na mori. Žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Teraz má osemdesiat a ani on, ani jeho loď, už nie sú schopní vyplávať. Kým každý deň vypije liter vodky, uvažuje o živote a smrti. Zdá sa, že cieľom jeho cesty je samota. The Sailor je film o vzťahu medzi slobodou a sebeckosťou. Režisérka Lucia Kašová v ňom hľadá odpoveď na univerzálnu otázku: Majú splnené sny vždy na svojom konci tak trpkú príchuť?

„Johnson sa snažil vymaniť z konvencií spoločnosti, ktorá ho zväzovala, aby sa vybral cestou absolútnej slobody v živote. Na jeho konci je zrejmé, že práve sloboda a jej životný štýl v Johnsonovom živote vytvorili okovy. Filozofická rovina tohto paradoxu – ako byť spútaný slobodou –ma veľmi zaujala. Či si sami vytvárame obmedzenia, ktoré rozhodujú o našom živote, aj keď jeho cieľom je úplná sloboda, alebo je to jednoducho náš údel. Je samota nevyhnutnou daňou za výnimočný život?“ zamýšľa sa Kašová v oficiálnom presskite filmu.

V minulosti sa na festivale Hot Docs v Toronte už predstavili slovenské a koprodukčné dokumentárne filmy ako Svet podľa Daliborka (r. Vít Klusák, 2017), Hotel Úsvit (r. Mária Rumanová, 2016), Zamatoví teroristi (r. Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes, 2013), Nový život (r. Adam Oľha, 2012), Nesvatbovo (r. Erika Hníková, 2010), Osadné (r. Marko Škop, 2009), Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil (r. Dariusz Jabłoński, 2009), Ako sa varia dejiny (r. Peter Kerekes, 2008), Iné svety (r. Marko Škop, 2006), ako aj krátke študentské filmy Arsy-versy (r. Miro Remo, 2009) a O Soni a jej rodine (r. Daniela Rusnoková, 2006).

Súvisiace správy:
2014: Slovenské filmy cestujú aj koncom apríla
2013: Aprílové festivaly uvádzajú slovenské filmy