Šťastný človek

Šťastný človek v premiére na Hot Docs
27. apríla 2023

Najväčší severoamerický dokumentárny festival Hot Docs v Toronte (27. 4. – 7. 5. 2023) predstaví v svetovej premiére celovečerný debut Soňe G. Lutherovej s názvom Šťastný človek. Film bol na základe nominácie Slovenského filmového ústavu vybraný do programu The Changing Face of Europe, ktorého spoluorganizátorom je European Film Promotion.

Šťastný človek je intímnym príbehom trans muža Marvina a jeho rodiny. Aby bol Marvin šťastný, musí svoj život rozložiť a postaviť nanovo. Tento proces však neovplyvní iba jeho samotného, no taktiež jeho manžela a deti.

Soňa G. Lutherová je dokumentárna filmárka, antropologička a spisovateľka, Šťastný človek je jej prvý celovečerný film. Producentmi filmu sú Maroš Hečko a Peter Veverka za AZYL Production, koproducentmi spoločnosti HBO Europe a Company F (CZ).

Program The Changing Face of Europe vznikol z iniciatívy European Film Promotion a festivalu Hot Docs pred šiestimi rokmi. Severoamerickému publiku prináša desať filmov, ktoré sa venujú diverzite i dôležitým problémom súčasti nielen v Európe. O finálnom výbere filmov rozhoduje festival na základe nominácií členov European Film Promotion, teda aj Slovenského filmového ústavu.

Vďaka českej nominácii uvedie The Changing Face of Europe taktiež film Návštevníci režisérky Veroniky Liškovej, ktorého koproducentom je Peter Kerekes. Návštevníci mali premiéru v Semaine de la critique v Locarne.