25 slovenských filmov na Letnej filmovej škole Uherské Hradište 2023

25 slovenských filmov na Letnej filmovej škole Uherské Hradište 2023
28. júla 2023

Slovenské zastúpenie na 49. ročníku Letnej filmovej školy Uherské Hradište (28. 7. – 3. 8. 2023) bude ešte bohatšie než po minulé roky. Festival premietne 17 súčasných celovečerných slovenských filmov, 4 krátke študentské snímky a 4 filmy Miloslava Luthera, ktorý je tohtoročným hosťom LFŠ.

Krátko po karlovarskej premiére putujú do Uherského Hradišťa viaceré novinky: Všetci ľudia budú bratia (r. Robert Kirchhoff), Citlivý človek (r. Tomáš Klein), Brutální vedro (r. Albert Hospodářský), Hadí plyn (r. David Jařab), otváracím filmom bude Bod obnovy (r. Robert Hloz) a záverečným zas Úsvit (r. Matěj Chlupáček).

Medzi ďalšie filmy zo sekcie České a slovenské novinky patria historické drámy Slúžka (r. Mariana Čengel Solčanská), Piargy (r. Ivo Trajkov) a Il Boemo (r. Petr Václav), dokumentárny film Let domov (r. Tomáš Bojar), prvý hraný film Zuzany Piussi Zošalieť, aj oceňovaná Obeť Michala Blaška, ktorý bude mať na LFŠ aj masterclass Cesta filmáře.

V Letnom kine sa premietnu filmy Grand Prix (r. Jan Prušinovský), Invalid (r. Jonáš Karásek) a Buko (r. Alice Nellis), v sekcii AČFK Distribuce bude uvedený slovensko-maďarský celovečerný animovaný film White Plastic Sky (r. Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó).

Do Výberu krátkých slovenských studentských snímků sa dostali filmy O mŕtvych len v dobrom (r. Vladimír Horník), Ticho na poli (r. Štefánia Lovasová), Prázdna množina (r. Barbara Vojtašáková) a film Moniky Mahútovej Nablízku, ktorý bol vybraný do Future Frames v Karlových Varoch.

Jedným z hlavných hostí festivalu bude slovenský režisér Miloslav Luther. Pri tejto príležitosti LFŠ premietne 4 jeho filmy: Chodník cez Dunaj (1989), Útek do Budína (2002), Tango s komármi (2009) a Krok do tmy (2014). Luther bude mať na festivale aj režisérsku lekciu. Festival si pripomenie tiež tvorbu herca Ivana Trojana, ktorý sa predstavil ako hlavný protagonista filmu Šarlatán (r. Agnieszka Holland).

Súčasťou programu pre mladé publikum je Filmový kabinet deťom, ktorý pripravila ASFK.

Program festivalu:
program.lfs.cz

Súvisiace správy:
LFŠ Uherské Hradište 2022
LFŠ Uherské Hradište 2021
LFŠ Uherské Hradište 2020
LFŠ Uherské Hradište 2019
LFŠ Uherské Hradište 2018
LFŠ Uherské Hradište 2017
LFŠ Uherské Hradište 2016
LFŠ Uherské Hradište 2015