O Oscara zabojuje Svetloplachosť

O Oscara zabojuje Svetloplachosť
3. októbra 2023

Slovenskou národnou nomináciou na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (ďalej len AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film sa stal Svetloplachosť režisérov Pavla Pekarčíka a Ivana Ostrochovského. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia.

Členovia a členky tento rok vyberali spomedzi sedem prihlásených titulov, ktorých producenti potvrdili, že spĺňajú podmienky AMPAS. Okrem filmu Svetloplachosť boli medzi nimi:

Plastic Symphony (r. Juraj Lehotský)
Superžena (r. Karol Vosátko)
Slúžka (r. Mariana Čengel Solčanská)
Mimi (r. Mira Fornay)
Turnus (r. Jaro Vojtek)
Moc (r. Mátyás Prikler)

V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Niki a jeho rodina na charkovskú stanicu metra, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta. Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva. Chlapec nesmie opustiť priestory stanice, kde žije spolu so stovkami ďalších ľudí, pod neustálou žiarou neónových svetiel. Niki sa bezcieľne túla po opustených vagónoch a nástupištiach, a keď stretne Viku (11), otvorí sa pred ním celkom nový svet. Deti sa postupne zbližujú a spoločne nachádzajú odvahu opäť pocítiť na svojich tvárach lúče slnka.

Film mal premiéru na MFF Benátky v nezávislej sekcii Gionate degli Autori, odkiaľ si jej tvorcovia odniesli cenu Europa Cinemas Label.

96. ročník odovzdávania prestížnych filmových cien Oscar sa bude konať v nedeľu 10. marca 2024.

Viac informácií na:
https://sfta.sk/oscar/
http://www.oscars.org/