Nové slovenské filmy mieria na festival pre deti a mládež v Zlíne 2024

Nové slovenské filmy mieria na festival pre deti a mládež v Zlíne 2024
23. mája 2024

Program 64. ročníka Medzinárodného festivalu filmov pre deti a mládež Zlín Film Festival (30. 5. – 5. 6. 2024), najstaršieho filmového festivalu svojho druhu na svete, predstaví celkom pätnásť slovenských celovečerných, krátkych i študentských filmov. Päť z nich zabojuje o ceny v súťažných sekciách.

Vyše 2000 filmov sa každý rok prihlási do Medzinárodnej súťaže študentských filmov Zlínsky pes. Do tohtoročného výberu sa podarilo dostať aj trom slovenským filmom. Dokument Otrávená studňa (r. Radek Ševčík) a animovaný film Dream Rotation (r. Katarína Jelínková, Darya Sidorova, Viktória Zimmermannová, Rebeka Vakrčková) vznikli v produkcii VŠMU. Tretím filmom je Electra (r. Daria Kashcheeva), prvýkrát predstavený na minuloročnom festivale v Cannes v rámci sekcie La Cinef.

Dva slovenské filmy čaká uvedenie v Medzinárodnej súťaži krátkych animovaných filmov pre deti do 12 rokov. V Zlíne sa divákom predstaví aj film Všetko čo sme nestihli (r. Marta Prokopová) o znovuobjavení puta medzi človekom a psom počas pandémie a Bobo (r. Veronika Obertová), ktorý vznikol na základe zadania pre špeciálnu materskú školu Dúhovka, pre deti s poruchami videnia.

Príbeh s prvkami fantasy Čarodejník Kajtek (r. Magdalena Lazarkiewicz) premietne festival v sekcii Svetová panoráma detského filmu, ktorá je venovaná najnovším titulom pre deti a mládež ocenených na iných festivaloch.

Novinky domácej tvorby čakajú na divákov v sekcii Nový český film a TV, ktorá predstaví hrané filmy #annaismissing (r. Pavel Soukup), Tancuj Matylda (r. Petr Slavík), Sucho (r. Bohdan Sláma), Svetloplachosť (r. Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík), Už ťa nemám rád (r. Zdeněk Jiráský) a Tri zlaté dukáty (r. Mariana Čengel Solčanská).

Letné kino uvedie divácke hity Jedeme na teambuilding (r. Zuzana Marianková), Franta mimozemšťan (r. Rudolf Havlík) a Aristokratka vo vare (r. Jiří Vejdělek).