Rumunský festival Animest zaostrí na slovenskú animovanú tvorbu

Rumunský festival Animest zaostrí na slovenskú animovanú tvorbu
7. októbra 2021

Do hlavného mesta Rumunska mieri vyše 20 slovenských animovaných filmov. Uvedie ich 16. Medzinárodný festival animácie Animest (8. – 17. 10. 2021), ktorý tento rok sústreďuje pozornosť na slovenskú kinematografiu. Okrem súčasnej animácie diváci uvidia aj celovečerný film Zbojník Jurko (1976) Viktora Kubala zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Medzinárodný festival Animest je jediný rumunský festival zameraný na animovaný film. Uvádza diela z celého sveta, ktoré sa uchádzajú o ceny vo viacerých súťažných kategóriách, ďalšie filmy sú zaradené do tematických sekcií a rôznych retrospektív. V Súťaži celovečerných filmov sa o priazeň odbornej poroty bude uchádzať film Moja afganská rodina Michaely Pavlátovej, v Súťaži študentských filmov bude Slovensko reprezentovať krátky animovaný film Lunate Kláry Fedory Homzovej. Vo festivalovom programe sa premietnu aj snímky Myši patria do neba režisérskej dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, Blue red Daniely Krajčovej a pásmo epizód z animovaného seriálu Websterovci Kataríny Kerekesovej.

Z národných kinematografií Animest tento rok zaostrí na Slovensko. Rumunskí diváci tak okrem filmov v súťažných a nesúťažných sekciách budú mať príležitosť spoznať aj legendárneho slovenského tvorcu animovaných filmov Viktora Kubala. Organizátori do programu zaradili prvý slovenský celovečerný animovaný film Zbojník Jurko.

Focus na slovenský film ponúkne aj dve kolekcie animovaného filmu z obdobia posledných piatich rokov. V kolekcii súčasnej slovenskej animácie sa premietne sedem filmov, medzi nimi 39 týždňov, 6 dní Joanny Kozuch a Borisa Šimu, Music Box Joanny Kozuch, Solar Box Lukáša Sigmunda, Fifi Fatale Márie Kralovič, Monštrum Martina Snopeka, Persona grata Daniely Krajčovej a Pantopos Eni Brandner. Pásmo študentských filmov z bratislavskej Vysokej školy múzických umení tvorí desať filmov, a to V rade Kamily Kučíkovej, Biely les Marty Prokopovej, Braček jelenček Zuzany Žiakovej, Chilli Martiny Mikušovej, Jahodové dni Evy Sekerešovej, Kontrast Barbory Bárkovej, Donna Bella Emmy Virág Csuport, Half bábka Jasminy Elsen, Aion Petry Heleninovej a Poetika Anima Kriss Sagan.

Focus na slovenskú kinematografiu pripravil Animest v spolupráci so SFÚ.

Zdroj: TS SFÚ (6. 10. 2021)

Web: https://www.animest.ro/