Dvanásť slovenských filmov v kinách na CaSFFA Sydney

Dvanásť slovenských filmov v kinách na CaSFFA Sydney
18. marca 2021

Ôsmy ročník Českého a slovenského festivalu v Sydney predstaví celkovo sedem slovenských a koprodukčných dlhometrážnych a päť krátkometrážnych súčasných slovenských (koprodukčných) filmov. Festivalové premietania v kinách sa začnú 24. 3. 2021 a potrvajú do nedele 28. 3. 2021.

Podujatie, ktoré sa koná pravidelne od roku 2014, otvorí nový film Martina Šulíka Muž so zajačími ušami (2020). Príbeh muža, ktorý jeden zvláštny deň nadobudne schopnosť počuť myšlienky iných, mal svetovú premiéru na 36. medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave v októbri minulého roka, kde získal Cenu za najlepšiu réžiu i Cenu ekumenickej poroty.

Premietnu sa aj čerství držitelia Českého leva životopisná dráma uznávanej poľskej režisérky Agnieszky Holland Šarlatán (2020), inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami, ocenená v piatich kategóriách vrátane ceny za najlepší film, či dráma Bohdana Slámu Krajina ve stínu, ktorá získala šesť sošiek a stala sa tak najoceňovanejším titulom. Film je kronikou jednej malej obce a ukazuje, ako pokojné medziľudské vzťahy dokáže zmeniť spoločenská a politická situácia.

Slovenskú kinematografiu bude na festivale v Sydney zastupovať aj film Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna Sviňa (2020), nakrútený na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa Arpáda Soltésza. Film vstúpil do slovenských kín tesne pred ich zatvorením na jar minulého roka a len za mesiac svojho uvedenia sa stal druhým divácky najúspešnejším domácim filmom v ére samostatnosti Slovenska.

Diváci uvidia tiež romantickú komédiu Marty Ferencovej Príliš osobná známosť (2020) a nový film Petra Zelenku Modelár (2020). Na špeciálnej projekcii bude uvedený celovečerný dokument Králi videa (2020) Lukáša Bulavu, ktorý mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu.

Festival už tradične neopomína ani krátke filmy a v jeho programe nájdete aj animované filmy Lunate (2020) Kláry Fedory Homzovej, On the Hill (2020) Lukáša Ďuricu a Juraja Mäsiara, Gaštanko (2019) Agáty Bolaňosovej, Jama (2019) Markéty Smolíkovej Kubátovej a Ver mi (2019) Zlaty Golecovej.

Klasickú slovenskú kinematografiu tento rok zastupuje dobrodružná dráma o pašovaní koní na slovensko-poľskom pohraničí Noční jazdci (1981) Martina Hollého. Film bol digitálne reštaurovaný v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a svetovú premiéru v tejto podobe mal na prestížnom festivale klasického filmu Lumière v Lyone v októbri 2020.

Český a slovenský filmový festival v Austrálii vznikol v roku 2014 zo zámerom prezentovať českú a slovenskú kinematografiu divákom v Sydney, každoročne uvádza nové filmy i snímky staršieho dáta. Podujatie organizuje ARINA s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, slovenským partnerom je Slovenský filmový ústav, Vysoká škola múzických umení a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Filmy budú uvedené v kinách Dendy Cinemas Newton v Sydney.

Viac informácií o podujatí nájdete na:
www.csfilmfest.sydney

Súvisiace správy:
2020: Slovenské filmy v austrálskych drive-in kinách
2019: Filmy v Austrálii pripomenú 30 rokov demokracie
2018: Austrália v znamení česko-slovenských výročí