Slovenské zastúpenie na medzinárodnom festivale v Clermont-Ferrand

Slovenské zastúpenie na medzinárodnom festivale v Clermont-Ferrand
16. januára 2024

Slovenské filmárky a filmári sa predstavia na prestížnom Medzinárodnom festivale krátkych filmov v Clermont-Ferrand (2. – 10. február 2024). Dva krátke slovenské filmy, Zima a tma Petra Hoštáka a Krížom krážom Niny Rybárovej a Tomáša Rybára, boli vybrané do súťažných sekcií festivalu, ktoré prezentujú rôznorodé talenty v oblasti krátkometrážnej tvorby.

Zima a tma: pohľad na energetickú krízu slovenského vidieka

Krátky dokumentárny film Petra Hoštáka Zima a tma zavedie divákov na zasnenú cestu životom ťažného koňa menom Kubo a jeho drevorubačskej komunity na slovenskom vidieku. Film zvyšuje povedomie o prebiehajúcej energetickej kríze v Európe, kde sa palivové drevo môže čoskoro stať hlavným zdrojom tepla a energie. Prostredníctvom pôsobivých vizuálov Hoštákovo dielo vrhá svetlo na výzvy, ktorým čelia komunity spoliehajúce sa na tradičné metódy tvárou v tvár moderným energetickým problémom.

Film bude uvedený v Medzinárodnej súťaži a upozorní na priesečník environmentálnych problémov, tradičných životných štýlov a širších energetických výziev, s ktorými zápasí Európa.

Krížom krážom: Animovaná rozprávka inšpirovaná ľudovou kultúrou

Nina Rybárová a Tomáš Rybár predstavia krátky animovaný film Krížom krážomSúťaži Lab. Skúma príbeh inšpirovaný ľudovou kultúrou, v ktorom sa zvierací hrdinovia pohybujú vo svete, kde dobré hodnoty víťazia nad zlom. Film sa ponára do nadčasovej múdrosti príslovia „V núdzi poznáš priateľa“, vďaka čomu je univerzálne prístupný divákom všetkých vekových kategórií a národností. Krížom krážom je nielen detským filmom s morálnym ponaučením, ale aj pútavým dielom pre dospelých divákov realizovaný netradične – krížikovou výšivkou.

K pestrému zastúpeniu Slovenska v Clermont-Ferrand sa pridáva aj ocenený krátky animovaný dokument Milý tati Diany Cam Van Nguyen. Sekcia Eur♀Visions, tematická retrospektíva venovaná silným ženským osobnostiam, uvedie osobný príbeh režisérky, keď ako malá objavila škatuľu s listami, ktoré jej pred rokmi napísal otec. Film Milý tati si už vyslúžil uznanie tým, že v roku 2022 získal na tomto festivale cenu Festivals Connexion Auvergne-Rhône-Alpes.

Period Drama Michaely Mihályi: Animované skúmanie menštruačnej reality

Na koprodukčnom fóre Euro Connection počas Trhu krátkych filmov v Clermont-Ferrand (5. – 8. február 2024) predstaví slovenská režisérka Michaely Mihályi krátkometrážny animovaný projekt Period Drama. S humorom skúma nočnú moru mladej protagonistky, ktorá zažíva svoju prvú menštruáciu.

V spolupráci s Českým filmovým centrom a Slovinským filmovým centrom sa Slovenský filmový ústav pripravuje na svoju šiestu účasť na Trhu krátkych filmov. Podujatie slúži ako platforma, na ktorej sa slovenské krátke filmy predstavia filmovým profesionálom z celého sveta, spoločne pod hlavičkou Central European Cinema.

Web: www.clermont-filmfest.org