Divácka cena Týždňa slovenského filmu patrí Kráľom videa, návštevnosť podujatia prekvapila

Divácka cena Týždňa slovenského filmu patrí Kráľom videa, návštevnosť podujatia prekvapila
7. decembra 2021
PDF

Prehliadka Týždeň slovenského filmu 2021, ktorá sa najprv presunula z jarného termínu na jesenný a napokon skončila v online podobe, pozná víťaza Diváckej ceny. Získal ju dokumentárny film Králi videa (2020) Lukáša Bulavu, ktorý mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu. Prehliadka v redukovanej online podobe sa konala od 29. novembra do 5. decembra na platforme Kino doma a virtuálne sa jej mohli zúčastniť diváci po celom Slovensku.


TS / 7. december 2021

Divácka cena sa na prehliadke Týždeň slovenského filmu udeľovala po prvýkrát. „Prekvapujúco ju nezískal ani dokument Meky o pred troma týždňami zosnulom Mirovi Žbirkovi, ani na festivaloch úspešní Služobníci či film Salto je kráľ u divákov obľúbeného režiséra Paľa Barabáša, ale dokumentárny film Lukáša Bulavu Králi videa. Film je poctou ľuďom, ktorí počas socializmu sprostredkovávali filmovým fanúšikom snímky, ku ktorým sa inak ako na VHS s rýchlodabingom nedalo dostať. Je to film zábavný, pre starších divákov nostalgický, pre tých mladých v mnohom objavný,“ hovorí Miro Ulman, programový dramaturg prehliadky Týždeň slovenského filmu. Dopĺňa, že „v slovenských kinách mal premiéru 17. decembra 2020, teda krátko pred zatvorením kín, a na veľkom plátne si ho stihlo pozrieť len 66 divákov. Bolo ho však možné vidieť na jar tohto roka online.“ Film v diváckej ankete zvíťazil s veľkým náskokom spomedzi všetkých 23 snímok, ktoré mali v roku 2020 premiéru a tvorili pôvodný program prehliadky.

Siedmy ročník prehliadky Týždeň slovenského filmu zmapoval tvorbu roka 2020. V redukovanej online podobe priniesol 10 majoritne slovenských filmov, ktoré mali premiéru v uplynulom roku. „Keď na základe rozhodnutia vlády prišiel lockdown, stáli sme pred rozhodnutím, či prejsť do online priestoru a ak áno, tak v akom rozsahu,“ vysvetľuje Ulman podobu online verzie prehliadky, ktorá pôvodne mala premietnuť 40 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkometrážnych filmov a zrealizovať 13 sprievodných podujatí. „Pôvodne plánované projekcie štyroch filmov denne by boli pre divákov online neúnosné, a tak sme sa rozhodli zaradiť do programu všetky majoritne slovenské filmy, pretože práve tých sa týkali kritické hodnotenia na jednotlivých odborných paneloch.“ Z nich si najviac divákov pozrelo dokumentárny film Raj na zemi Jara Vojteka, hudobný portrét Meky Šimona Šafránka a drámu Služobníci Ivana Ostrochovského. S úspechom sa premietli aj Králi videa Lukáša Bulavu, Hokejový sen Mareka Vaňousa, Milan Sládek Martina Šulíka, Salto je kráľ Pavla Barabáša, Tempos trojice režisérov Nazarij Kľujev, Roman Kelemen a Maxim Kľujev, Zlatá zem Dominika Jursu či triler Sviňa režisérskej dvojice Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann.

Organizátorov prekvapila predovšetkým účasť divákov na sprievodnom programe, ktorý v zúženej online podobe tvorili štyri odborné panely o hranej, dokumentárnej a animovanej tvorbe, jeden z panelov bol venovaný filmovej vede so zameraním na 25. výročie filmologického časopisu Kino-Ikon. Uskutočnila sa aj odborná diskusia pod názvom Audiovizuálna tvorba, distribúcia a ich podpora v čase pandémie a pre najmenších Filmový kabinet deťom. Diskusie sa zúčastnili zástupcovia producentov, distribútorov, kinárov i Audiovizuálneho fondu a sledovalo ju viac ako sto divákov, čo je najviac v porovnaní so zvyšnými online aktivitami v sprievodnom programe prehliadky. Na paneli o animovanom filme sa premietlo pásmo krátkych animovaných filmov z roku 2020 a na paneli o filmovej vede bola uvedená do života publikácia filmovej teoretičky Jany Dudkovej Zmena bez zmeny. Podoby slovenskej televíznej hranej tvorby 1990 – 1993.

„Podľa môjho názoru bolo šťastným rozhodnutím zachovať hodnotiace panely v kine s tým, že diskusia mohla byť prostredníctvom četu, pretože vďaka tomu prebiehala interakcia medzi moderátorkou Jelenou Paštékovou a jednotlivými panelistami,“ hodnotí priebeh prehliadky Ulman. „Som tiež veľmi rád, že sa uskutočnila aj odborná diskusia na tému Audiovizuálna tvorba, distribúcia a ich podpora v čase pandémie, pretože prezentované dáta priniesli reálne zmapovanie situácie v jednotlivých segmentoch audiovízie a stanú sa východiskom pre prípravu podkladov na to, aby sme dokázali získať podporu na to, čo považujeme za nevyhnutné.“ Za úplne najcennejší označuje Ulman divácky záujem: „Potešili ma otázky divákov v čete i reakcie pri premietaniach filmov, ale najmä celková divácka odozva. Vyše sto divákov na odbornej diskusii – to znie ako sen. Pretože toto podujatie robíme predovšetkým pre nich,“ uzatvára.

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenský filmový ústav, partnermi podujatia sú Kino Lumière, Audiovizuálny fond, FOTOFO/Stredoeurópsky dom fotografie, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Asociácia slovenských filmových klubov, Febiofest Industry, DAFilms a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Podujatie sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Týždeň slovenského filmu (tyzdenfilmu.sk)

FB stránka Týždeň slovenského filmu

kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ, tel.: +421 2 57 10 15 42, simona.notova@sfu.sk