Jubilejný 20. ročník filmovej prehliadky Kino na hranici (27. 4. – 3. 5. 2018) predstaví program s bohatým zastúpením slovenských filmov. V hraničnom poľskom Cieszyne a českom Těšíne sa premietnu archívne filmové klenoty, ako aj súčasné tituly slovenskej kinematografie. Chýbať nebude ani študentská tvorba a množstvo sprievodných podujatí.
Prehliadka spájajúca kinematografie poľskej, českej a slovenskej republiky uvedie retrospektívnu sekciu pod názvom Majstrovské diela slovenskej scenáristiky. V rámci nej sa predstavia filmy zo zlatého fondu slovenskej kinematografie Kristove roky a Postav dom, zasaď strom Juraja Jakubiska. Diváci uvidia aj filmy jeho súputníka Ela Havettu Slávnosť v botanickej záhrade a krátke snímky Svätá Jana, 34 dní absolútneho pokoja a Predpoveď nula. Do sekcie sú zaradené tiež Petrolejové lampy Juraja Herza a Archa bláznov Ivana Balaďu.
Z tohtoročných „osmičkových” výročí sa dramaturgovia podujatia zamerali na reflexiu roku 1968. V sekcii Nepokojné kino sa premietne film Juraja Jakubiska Zbehovia a pútnici, ktorý bol v čase svojho vzniku zakázaný, a tri dokumenty reflektujúce pohnuté udalosti spomínaného obdobia, konkrétne kolektívny film Čas, ktorý žijeme režisérov Vlada Kubenka, Ladislava Kudelku, Ivana Húšťavu, Otakara Krivánka a Jaroslava Pograna, Čierne dni Ladislava Kudelku a Tryzna dvojice režisérov Vlado Kubenko a Dušan Trančík.
Prierezom študentskej tvorby nás prevedie sekcia Retrospektíva VŠMU, pozostávajúca z krátkych filmov rozdelených do blokov animovanej dokumentárnej a hranej tvorby.
Z animovaných filmov sa predstaví Kroky, skoky, roky a posledný zhasne (r. kolektív), Milenci bez šiat (r. Katarína Kerekesová), Krokodíl sa neserie (r. Matej Kladek), Keď nie, tak nie (r. Vlado Král), Havran a líška (r. Martin Snopek), V kocke (r. Michal Struss), Vedieť (r. Ivana Laučíková), Anatómia myšlienky (r. Peter Košťál), Lásko má (r. Ivana Šebestová), Čierna skrinka (r. Andrej Kolenčík), Pružinka (r. Michal Mészáros), Bird of Prey (r. Peter Budinský), Drum´n Base (r. Mária Oľhová), Kufor (r. Júlia Koleňáková), Rosso Papavero (r. Martin Smatana), Half bábka (r. Jasmine Elsen), Sila príťažlivosti (r. Eva Sekerešová), Kovbojsko (r. Dávid Štumpf), Mňau (r. Marek Jasaň), Chilli (r. Martina Mikušová), Aúúúna (r. Lina Šuková).
Tvorbu študentov dokumentárnej réžie zastúpia Nepozná ona mňa ani ja ju (r. Jaro Vojtek), O 3 dňoch v Jasovskom kláštore (r. Peter Kerekes), Budeme mať výkony, budeme mať diplomy (r. Juraj Lehotský), Čisté srdce (r. Daniela Rusnoková), Arsy Versy (r. Miro Remo), Toto nie je hra (r. Dominik Jursa), O sestre (r. Barbora Sliepková).
Z tvorby ateliéru hranej réžie budú uvedené Plávanie (r. Martin Repka), Štefan (r. Peter Bebjak), Momo (r. Teodor Kuhn), Balada o Šimonovi a Tereze (r. Martin Hnát), Magic Moments (r. Martina Buchelová), Atlantída, 2003 (r. Michal Blaško).
Sekcia Nové slovenské filmy reflektuje súčasnú tvorbu reprezentovanú festivalovo úspešnými titulmi ako je Čiara (r. Peter Bebjak), Sloboda (r. Jan Speckenbach), Tlmočník (r. Martin Šulík), Mečiar (r. Tereza Nvotová) a Nina (r. Juraj Lehotský). Svoje miesto získali aj len nedávno odpremiérovaný Dubček (r. Laco Halama), divácky úspešný Únos (r. Mariana Čengel Solčanská), dokumentárny film o českých a slovenských vojakoch vo Vietname Pochoduj alebo zomri (r. Michael Kaboš), ako aj životopis o rovnomennom slovenskom hudobníkovi Varga (r. Soňa Maletzová). Minoritné slovenské koprodukcie Hmyz (r. Jan Švankmajer), Křižáček (r. Václav Kadrnka), Po strništi bos (r. Jan Svěrák), 8 hláv šialenstva (r. Marta Nováková) a dokumenty Červená (r. Olga Sommerová) a Svet podľa Daliborka (r. Vít Klusák) predstaví sekcia Nové české filmy.
Prehliadka tiež ponúkne v režisérskej retrospektíve tvorivého tandemu Jan Hřebejk & Petr Jarchovský tri časti Rodinný priateľ, Dezertér a Nápadník zo série Záhradníctvo a v hereckej retrospektíve Ivana Trojana uvedie filmy Príbehy obyčajného šialenstva Petra Zelenku a V tieni Davida Ondříčka.
Zdroj: Tlačová správa SFÚ (19. 4. 2018)