Slovenské filmy na Medzinárodnom filmovom festivale Rotterdam

Slovenské filmy na Medzinárodnom filmovom festivale Rotterdam
16. januára 2020

48. ročník MFF Rotterdam (22. január – 2. február 2020) predstaví vo svojom programe tri celovečerné slovenské filmy.

Sekciu Perspectives tvorí aj šesť hodinová filmová esej v štyroch dejstvách Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie (r. Karel Vachek), ktorá skúma filozofickou optikou dejiny režimov a revolúcií, vodcov a mučeníkov. V Rotterdame ju čaká medzinárodná premiéra.

Svetová premiéra čaká druhý celovečerný dokumentárny film Alchymická pec (r. Jan Daňhel, Adam Oľha) zaradený do sekcie Deep Focus. Snímka je výnimočným portrétom jedného z najoriginálnejších a zároveň medzinárodne najuznávanejších predstaviteľov česko-slovenskej kinematografie – režiséra a výtvarníka Jana Švankmajera, ktorému už v roku 2018 MFF Rotterdam venovalo podujatie Big Talk pri príležitosti jeho návštevy a svetovej premiéry filmu Hmyz.

Alchymická pec sa natáča na rôzne filmové formáty v kombinácii s nájdeným záznamom. Hravé a poetické, úprimné a s nádychom českého humoru – je to óda na tvorbu a na spolupatričnosť.“  píšu stránky festivalu.

Slovenskú reprezentáciu uzatvára hraný film o patologickej žiarlivosti Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), ktorý možno nájsť v sekcii Voices.

Súvisiace správy:
Kvetinárstvo a Hmyz po prvýkrát na MFF Rotterdam 2018
MFF Rotterdam 2017 uvedie slovenské filmy
45. ročník MFF Rotterdam privíta dva slovenské filmy
Môj pes Killer ocenený hlavnou cenou MFF Rotterdam 2013
Môj pes Killer a Ďakujem, dobre na 42. MFF Rotterdam 2013
Prežiť svoj život na 40. MFF Rotterdam 2011
Líštičky a Hranica na 39. MFF Rotterdam 2010