Tri slovenské filmy na festivale v Rotterdame 2024

Tri slovenské filmy na festivale v Rotterdame 2024
18. januára 2024

V programe Medzinárodného filmového festivalu Rotterdam (25. január – 4. február 2024) nájdeme aj tento rok viacero slovenských filmov: Vysvetlenie na všetko sa predstaví v sekcii Harbour, zatiaľ čo detské publikum sa môže tešiť na krátke animované filmy Šarkan a Volám sa Edgar a mám kravu.

Maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko režiséra Gábora Reisza o nepodarenej maturite, ktorá prerastie do celonárodného škandálu, vznikol v koprodukcii spoločnosti MPhilms. Študenti, učitelia, rodičia, novinári i politici vstupujú do príbehu o nenaplnenej láske a polarizovanej spoločnosti. Táto vtipná, no zároveň trefná analýza nacionalizmu pokračuje vo svojej úspešnej festivalovej ceste, ktorá sa v septembri minulého roka začala hlavnou cenou Orizzonti na festivale v Benátkach.

Festivaly ako Tallinn Black Nights, Dok Leipzig, AFI Fest, IndieLisboa alebo berlínsky KUKI už má za sebou film režiséra Filipa Diviaka Volám sa Edgar a mám kravu. Koprodukčný projekt spoločnosti Raketa rozpráva príbeh Edgara, ktorý si po exkurzii na bitúnku adoptuje novonarodené teľa a vezme si ho k sebe domov. Keď teľa vyrastie a začne v malom priestore nechtiac ničiť veci, Edgarov život sa prevráti naruby.

Šarkan režiséra Martina Smatanu v produkcii BFILM mal premiéru na Berlinale v roku 2019 a následne sa predstavil na viac ako 200 medzinárodných festivaloch. Film hovorí detsky prístupným metaforickým spôsobom o smrti blízkeho človeka a vysvetľuje, že nikto z nás tu nie je večne.

Web: iffr.com/en