Neha v premiére na blu-ray nosičoch

Neha v premiére na blu-ray nosičoch
10. augusta 2020

V britskom vydavateľstve Second Run vyšlo dosiaľ päť slovenských filmov licencovaných Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Najnovším prírastkom je Neha (1991), dlhometrážny debut Martina Šulíka, ktorý už 10. augusta 2020 vstúpi do predaja na zahraničnom trhu. Ide o prvé vydanie filmu v zahraničí, no aj o prvé vydanie filmu na blu-ray nosiči.

Neha je komornou drámou ľúbostného trojuholníka. Dvadsaťročný Šimon odchádza z rodičovského domu, aby našiel sám seba. Spoznáva zvláštny manželský pár. Viktor a Mária ho postupne vťahujú do svojho komplikovaného vzťahu pohybujúceho sa na hranici nežnosti a krutosti. Šimon odhaľuje temné tajomstvá ich minulosti a čoraz viac podlieha ich spôsobu existencie.

Súčasťou nosiča sú špeciálne bonusy: krátke dokumentárne filmy Hurá (1989) Martina Šulíka a O Nehe (2020) Michala Michaloviča. Nový dokument z produkcie SFÚ zachytáva výpovede Martina Šulíka (réžia, scenár), Ondreja Šulaja (scenár), Zuzany Gindl Tatárovej (dramaturgia), Vladimíra Godára (hudba) a Martina Štrbu (kamera), ktorí približujú tvorivú spoluprácu, ako aj stav filmového priemyslu na prelome režimov. Nosič obsahuje tiež booklet s rozsiahlym textom filmového historika Petera Hamesa.

Second Run sa dlhodobo špecializuje na významné a oceňované filmy z celého sveta. Zo slovenských filmov už vydal na DVD Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera. Film Panna zázračnica v réžii Štefana Uhra (1966) bol vydaný aj na blu-ray nosičoch.

Súvisiace správy:
2018: Blu-ray a DVD Panna zázračnica na anglofónnom trhu
2015: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Obrazy starého sveta
2015: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Drak sa vracia
2014: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Vtáčkovia, siroty a blázni
2013: Slovenská filmová klasika na DVD v Anglicku: Slnko v sieti
2011: Klasika slovenskej kinematografie na DVD vo Francúzsku