Cinematik 2018: so šťastnou trinástkou

Cinematik 2018: so šťastnou trinástkou
10. septembra 2018

Kúpeľné miesto Piešťany bude už po 13. krát hostiť Medzinárodný filmový festival Cinematik (11. – 16. 9. 2018). Každý ročník festivalu sa zameriava na filmy a tvorcov vybranej krajiny. Tentokrát ňou bude Nórsko, no veľký priestor už tradične dostane aj slovenská a koprodukčná tvorba. V sekciách Čo dom dal a Cinematik.doc sa premietne spolu až 22 titulov.

Nesúťažná sekcia Čo dom dal predstaví výber z domácej tvorby uplynulého roka a dva bloky študentských filmov. Z Vysokej školy múzických umení v Bratislave sa premietne Magic Moments Martiny Buchelovej, 43 rokov bratislavského metra Lucie Kašovej, SelFish Lukáša Figeľa, Yours Michala Fuliera a I Want to Believe Matúša Ryšana. Festivaloví diváci budú môcť nahliadnuť aj do tvorby Akadémie umení v Banskej Bystrici, z ktorej Cinematik uvedie krátke dokumenty Tu som Slovákom Matúša Chovanca, (Ne)viditeľné svety Zuzany Hudáčekovej, Hráč Matúša Mlena a eL Sonii Gallo.

Cinematik predstaví vo svetovej premiére hneď niekoľko filmov. Koprodukčná dráma Pivnica v réžii Igora Vološina zachytáva odcudzených manželov, ktorí čelia únosu jediného dieťaťa. Polícia sa však ani po týždňoch nevie pohnúť, a tak sa otec rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Iné problémy trápia protagonistov dokudrámy Kapela (r. Ladislav Kaboš) o zrode hudobnej skupiny v ťažkých podmienkach rómskej osady na východnom Slovensku. Ich vysnívaná cesta za úspechom je silným, inšpiratívnym príbehom túžby a nádeje, plným emócií, rómskej hudby a láskavého humoru.

Z dokumentov sa v sekcii Čo dom dal predstaví tiež poviedková Okupácia 1968 (r. Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elisa Scheidt, Magda Szymkow, Stephan Komandarev), ktorá vznikla v produkcii Petra Kerekesa. Opustené sanatórium Machnáč, jedna z architenktonicky najvýznamnejších budov 20. storočia je centre pozornosti krátkeho dokumentu Po sezóne (r. Andrea Kalinová). Minoritnú slovenskú koprodukciu Domestik uviedol vo svetovej premiére 53. ročník MFF Karlove Vary. Debut režiséra Adama Sedláka rozpráva o cyklistovi, ktorý je posadnutý túžbou po víťazstve, čo postupne vedie k rozpadu tela i ducha.

Osem celovečerných slovenských dokumentov sa bude uchádzať o Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc. Niečo naviac (r. Palo Kadlečík, Martin Šenc) zachytáva život malej Dorotky, ašpirujúcej herečky postihnutej Downovým syndrómom. Prípad Kalmus (r. Adam Hanuljak) sleduje príbeh výtvarníka Petra Kalmusa, ktorý sa vďaka svojmu akčnému umeniu stáva hrdinom televíznych novín či novodobým Donom Quijotom v boji s nostalgiou za zločinnými režimami Slovenska. Politickú situáciu krajiny reflektujú aj Válek (r. Patrik Lančarič) a Mečiar (r. Tereza Nvotová). Medzi dokumenty sledujúce pôsobenie, názory a postoje osobnosti verejného života patrí aj Inde (r. Juraj Nvota, Marian Urban), kde je v centre pozornosti slovenský výtvarník Alex Mlynárčik. Neznáme a zamlčované príbehy o dramatických udalostiach, ktoré do súčasného života tzv. Karpatských Nemcov na Slovensku priniesla druhá svetová vojna a po nej princíp kolektívnej viny zachytáva dokument Smutné jazyky (r. Anna Grusková). Súťažnú sekciu dopĺňa Vábenie výšok (r. Pavol Barabáš) a Posledný autoportrét (r. Marek Kuboš).

Súčasťou festivalu je aj medzinárodný seminár a workshop pre tvorcov dokumentárnych filmov DOX IN VITRO, ktorý sa tento rok uskutoční už 10. – 11. septembra.

Súvisiace správy:
Cinematik 2017
Cinematik 2016
Cinematik 2015