Osem slovenských filmov v premiére na MFF Karlove Vary

Osem slovenských filmov v premiére na MFF Karlove Vary
22. júna 2024

Slovenská kinematografia má aj tento rok silné zastúpenie na 58. medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary, ktorý sa koná 28. 6. – 6. 7. 2024.

O ceny v Hlavnej súťaži sa budú uchádzať hneď tri slovenské filmy. Prvým z nich je historická dráma Ema a smrtihlav (na obrázku) režisérky Ivety Grófovej, ktorá vznikla v produkcii PubRes, pričom medzi koproducentov patrí aj RTVS. Adaptácia rovnomennej novely Petra Krištúfka je zasadená do slovensko-maďarského pohraničia v období druhej svetovej vojny a sleduje príbeh maďarskej vdovy Mariky a ukrývajúceho sa židovského chlapca Šimona. Viac o filme sa dozviete v krátkom rozhovore s Ivetou Grófovou.

Režisérsku cenu z roku 2022 za film Slovo bude na festivale obhajovať Beata Parkanová so svojím tretím celovečerným filmom Svetielka, ktorý vznikol v koprodukcii s AZYL Production a RTVS. Intímna rodinná dráma zachytáva deň v živote šesťročnej Amálky, ktorej rodičia prechádzajú manželskou krízou.
Debutujúci režisér Adam Martinec sa v Hlavnej súťaži predstaví s filmom Mord (koprod. filmsomnia), štúdiou českej nátury, ktorá evokuje diela českej novej vlny. Film sa odohráva počas domácej zabíjačky, kde sa stretáva celá rodina, pričom dráma na sebe nenechá dlho čakať.

Súťažná sekcia Proxima venovaná sviežim a formálne odvážnejším dielam dáva priestor aj celovečernému debutu Pauly Ďurinovej s názvom Lapilli (prod. guča films), osobne ladený experimentány dokumentárny film o vyrovnávaní sa so stratou starých rodičov, skalných útvaroch a morských prúdoch. Viac o filme hovorí autorka Paula Ďurinová v krátkom rozhovore.

Začínajúcim tvorcom je určená sekcia Future Frames spoluorganizovaná European Film Promotion, ktorého členom je aj Slovenský filmový ústav. Tohtoročnou slovenskou zástupkyňou je Katarína Gramatová s krátkym absolventským dokumentárnym filmom Dom Strom (prod. FTF VŠMU) o mladých ľuďoch vyrastajúcich v malej slovenskej dedine. Katarína Gramatová nám o filme povedala viac v krátkom rozhovore.

Dejinám kinematografie je venovaná sekcia Návraty k prameňom. V jej rámci bude mať premiéru film Janžurka režisérky Theodory Remundovej, ktorého koproducentom sú okrem iných PubRes, Slovenský filmový ústav a RTVS. Ide o celovečerný dokumentárny portrét významnej československej filmovej a divadelnej herečky Ivy Janžurovej nakrútený očami jej dcéry.

Po úspechu na Medzinárodnom festivale animovaného filmu Annecy sa českému publiku prvýkrát predstaví celovečerný film Keď život chutí režisérky Kristiny Dufkovej podukovaný za slovenskú stranu spoločnosťou NOVINSKI a koprodukovaný RTVS a Magiclab. Film o 12-ročnom chlapcovi, ktorý sa vyrovnáva so svojou nadváhou, v krátkom rozhovore predstavuje slovenská producentka Agata Novinski.

V sekcii Horizonty sa bude premietať aj film režiséra Gábora Reisza ocenený na minuloročnom festivale v Benátkach s názvom Vysvetlenie na všetko (koprod. MPhilms) o nepodarenej maturite, z ktorej sa stane celonárodný škandál.

V rámci sekcie Zvláštne uvedenia sa karlovarské publikum môže tešiť na štvoricu slovenských filmov. Architektúra ČSSR 58 – 89 (r. Jan Zajíček, koprod. AZYL Production, RTVS) sa, ako názov napovedá, bližšie pozrie na československú povojnovú architektúru.

Celovečerný debut Marie-Magdaleny Kochovej Tá druhá (koprod. guča films) je intímnym pohľadom do rodiny, v ktorej jedno dieťa má špeciálne potreby, zatiaľ čo jeho sestra ostáva vždy „tou druhou“.

Film režiséra Jiřího Mádla Vlny (koprod. Wandal Production) sa vracia do konca 60. rokov minulého storočia a sleduje dramatický zápas viacerých osobností Redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu o slobodu v náročných časoch.

Po úspešnom uvedení na Berlinale bude mať v Karlových Varoch českú premiéru dokumentárny portrét významnej českej fotografky Libuše Jarcovjákovej s názvom Ešte nie som, kým chcem byť (r. Klára Tasovská, koprod. Nutprodukcia). Ešte vo februári nám film v krátkom rozhovore priblížil slovenský producent Jakub Viktorín.

Vo výbere Pragueshorts vo Varoch nájdeme aj krátky animovaný film Electra režisérky Darie Kashcheevy (koprod. ARTICHOKE), ktorý mal premiéru minulý rok na Festivale v Cannes.

V rámci KVIFF Industry Days sa v programe Works in Progress predstaví projekt Milovník, nie bojovník Martiny Buchelovej (prod. NINJA FILM).

***

Program projekcií a ostatné info KVIFF 2024: https://www.kviff.com/cs/program/katalog-filmu