Slovenské zastúpenie na Berlinale 2024

Slovenské zastúpenie na Berlinale 2024
8. februára 2024

Na 74. ročník Medzinárodného filmového festivalu Berlinale (15. – 25. február 2024) mieri viacero slovenských filmov a tvorcov.

V sekcii Forum bude mať premiéru detektívna dráma Redakcia (r. Roman Bondarchuk), ktorej slovenskou koproducentkou je Katarína Krnáčová (Silverart). Viac sa o filme dozviete v krátkom rozhovore.

Do sekcie Panorama bol vybraný kreatívny dokumentárny film o fotografke Libuši Jarcovjákovej Ešte nie som, kým chcem byť (r. Klára Tasovská). Prečítajte si rozhovor so slovenským koproducentom Jakubom Viktorínom zo spoločnosti nutprodukcia.

Európsky filmový trh (EFM, 15. – 21. február 2024) predstaví v rámci programu Co-Production Market aj nový projekt slovenskej režisérky Miry Fornay Otoč králika!, ktorý vzniká v produkcii je spoločnosti Mirafox. Viac sa o projekte dozviete v rozhovore.

Svoje zastúpenie bude mať slovenská kinematografia aj v sprievodnom programe. Producent Matej Sotník (guča films) sa zúčastňuje vzdelávacieho a networkingového programu Emerging Producers.

Európska asociácia filmov pre deti (ECFA) ocení počas Berlinale najlepšie filmy minulého roka, pričom nominované sú aj dva slovenské filmy: Myši patria do neba (r. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček) a Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Filip Pošivač).

Účastníci EFM môžu na trhových projekciách vidieť ďalšie štyri slovenské filmy:

Pozor, padá SNG! (r. Jana Durajová, Lena Kušnieriková, prod. PubRes)
16. február / 16:30 / Virtual Cinema 1
18. február / 10:30 / Virtual Cinema 2

Samota (r. Ninna Pálmadóttir, prod. nutprodukcia)
17. február / 16:30 / CinemaxX 16

Bratia (r. Tomáš Mašín, prod. PubRes)
18. február / 16:50 / CinemaxX 12

#annaismissging (r. Pavel Soukup, prod. Raketa)
16. február / 16:00 / Virtual Cinema 7
18. február / 18:20 / dffb-Kino
19. február / 9:00 / CinemaxX 12

Podrobnejšie informácie o filmoch a tvorcoch nájdete v novinách What’s Slovak in Berlin? 2024 (pdf).

Aj tento rok bude mať Slovenská republika svoje zastúpenie na EFM v prezentačnom stánku Central European Cinema č. 112 v Gropius Bau, ktorý je výsledkom spolupráce troch krajín: Slovenska, Českej republiky a Slovinska. Na stánku budeme zabezpečovať prezentáciu slovenskej audiovízie a zároveň poskytovať priestor pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov.

Organizátormi prezentácie slovenskej kinematografie na EFM v Berlíne sú Slovenský filmový ústav s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, organizačná zložka Audiovizuálneho fondu Slovenská filmová agentúra, partnerom je Slovenský inštitút v Berlíne.

EFM sa zúčastňujú:

Národné kinematografické centrum SFÚ:
Rastislav Steranka
(16. – 20. február)
Tomáš Hudák (15. – 21. február)
Veronika Krejčová (15. – 21. február)

Slovenská filmová agentúra:
Zuzana Bieliková
(15. – 20. február)
Jana Smokoňová (15. – 20. február)

Web:
www.berlinale.de
www.efm-berlinale.de