Dve desiatky slovenských filmov na Finále Plzeň

Dve desiatky slovenských filmov na Finále Plzeň
20. septembra 2023

Slovenská kinematografia bude mať už tradične bohaté zastúpenie na 36. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň (22. – 27. september 2023). Celkovo sa na festivale predstaví 20 slovenských filmov, z nich presná polovica v súťažných sekciách.

V súťaži celovečerných hraných a animovaných filmov sa o Zlatého rybárika uchádzajú: Brutální vedro (r. Albert Hospodářský), Citlivý človek (r. Tomáš Klein), Hadí plyn (r. David Jařab), Moc (r. Mátyás Prikler), Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Filip Pošivač), Úsvit (r. Matěj Chlupáček).

V dokumentárnej súťaži sa nachádzajú dva slovenské filmy: Návštevníci (r. Veronika Lišková) a Všetci ľudia budú bratia (r. Robert Kirchhoff). Rovnako dva slovenské filmy budú bojovať o cenu pre najlepší krátkometrážny film: Asterión (r. Francesco Montagner) a Electra (r. Daria Kashcheeva).

V prehľadovej sekcii V síti roku 2022-23 sa predstavia #annaismissing (r. Pavel Soukup), Bod obnovy (r. Robert Hloz), Grand Prix (r. Jan Prušinovský), Kapr (r. Lucie Králová), Nikdy nehovor nikdy (r. Braňo Mišík), Slúžka (r. Mariana Čengel Solčanská) a Websterovci vo filme (r. Katarína Kerekesová). Filmy Čierne na bielom koni (r. Rasťo Boroš), Piargy (r. Ivo Trajkov) a Plastic Symphony (r. Juraj Lehotský) boli zas vybrané do sekcie České stopy.

Viac informácií:
www.festivalfinale.cz